BOSKIE KAZANIE Z KS. MICHAŁEM ZANIM ZACZNIEMY......
Boskie dzieciaki, zapraszam Was na niedzielne kazanie wygłoszone przez ks. Michała.....oczwiście skąd????? Z Drezdenka.....obecnie pracuje w parafii w Gorzowie Wielkopolskim.
Ostatnio przeżywaliśmy Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.
Wysłuchajcie uważnie naszego boskiego kaznodziei, który zwiastuje nam Dobrą Nowinę!
Z pewnością wielu z was kojarzy jak zza okien waszych domów mogliście obserwować przechodzącą ulicami Mstowa procesją Bożego Ciała. Być może sami braliście w niej udział.
Dzisiejszą uroczystość poświęcimy właśnie tej Uroczystości, której pełna nazwa brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym roku przypada ona 11 czerwca. Zapraszam Was serdecznie, abyście wzięli w niej udział.
Bezpośredni przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.
Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.
Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Monstrancja to drogocenne naczynie, w którym do adoracji wiernych wystawiany jest chleb eucharystyczny.
Nazwa "monstrancja" wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego "pokazywać". Monstrancja używana jest od XIV wieku, ale głównie tylko w Kościele katolickim, podczas wystawiania i procesyjnego obnoszenia hostii, tj. podczas Bożego Ciała. Początkowo miała ona kształt wieży gotyckiej, a w okresie baroku powstał typ monstrancji - słońca, który znamy do dziś..
Procesja z monstrancją zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana..
Przygotowanie trasy Bożego Ciała jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów, z których zostaną ułożone kwietne kobierce.
Układanie dywanów rozpoczyna się w czwartek Bożego Ciała w godzinach porannych. Projektantami dekoracji oraz ich wykonawcami są parafianie, którzy pracują do godzin popołudniowych, by na szarych drogach codziennego użytku usypać wzorzyste kobierce, po których przejdzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.