PIELGRZYMKA DZIECI I KOMUNIJNYCH DO KRAKOWA

12 CZERWCA 2021(SOBOTA)

 

ZBIÓRKA: GODZ. 6.50 na zatoczce autobusowej przy kościele w Mstowie 

WYJAZD: GODZ. 7.00 /2 autokary- podział uczestników zostanie podany dzień przed wyjazdem/.

PROGRAM RAMOWY POBYTU W KRAKOWIE:

-GODZ. 10.30 Msza Święta dziękczynna za dar I Komunii Święej w Bazylice Bożego Ciała na Krakowskim Kazimierzu 

-Zwiedzanie pod przewodnictwem ks. Wiktora: skarbca, biblioteki oraz bazyliki Bożego Ciała, czas wolny na II śniadanie (we własnym zakresie)

-GODZ. 13.00 Program w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach (zwiedzanie sanktuarium i muzeum, wjazd na wieżę, gra terenowa dla dzieci)

-GODZ. 15.00-17.30* Rodzinny czas wolny na krakowskim rynku. Ok. 18 wyjazd z Krakowa. 

-GODZ. 20.30* przyjazd do Mstowa, zakończenie pielgrzymki......dla chętnych przewidujemy jeszcze ognisko na klasztornym ogrodzie:)

*godziny orientacyjne, mogą ulec zmianie  

 

DODATKOWE INFORMACJE:

-obiad w Krakowie we własnym zakresie w czasie wolnym

-nie zabieramy ze sobą strojów komunijnych                       

-koszt wyjazdu (65 zł) obejmuje: przejazd autobusem, opłaty parkingowe, wejściówki do muzeum, wjazd na wieżę, opłatę przewodnika).                                                     

-ze względów czasowych nie przewidujemy w drodze powrotne postoju w McDonaldzie 

 

1. PODZIAŁ NA GRUPY- DZIEŃ I KOMUNII 

Wobec zarzutu niektórych rodziców, iż wprowadzenie dwóch godzin I Komunii Swiętej nie ma uzasadnienia i wprowadza zamieszanie, powołam się na obowiązujący na terenie Archidiecezji Częstochowskiej Dekret ks. Abp Wacława Depo dotyczący organizacji I Komunii świętej w parafii:

Punkt 23. Uroczystość pierwszej Komunii św. powinna się odbyć w niedzielę, w godzinach dopołudniowych, w niezbyt licznych grupach.

2. AKCJA "DUCHOWE PRZEBUDZENIE" 

Przygtowania do I Komunii to przede wszystkim ma przede wszystkim charakter duchowy i jest wprowadzeniem dzieci w pełne uczestnictwo we Mszy Świętej. Nie jesteśmy w stanie tego uczynić przez Msze Święte online.

W związku z powrotem dzieci do szkoły, od 1 Niedzieli Wielkiego Postu- 21 lutego rozpoczynamy powrót do uczestnictwa niedzielnej Mszy Świętej wraz z dziećmi w kościele. W Wielkim Poście uczestniczymy także w miarę możliwości w Drodze Krzyżowej.

Obowiązuje zbieranie naklejek do książeczki, które po Wielkanocy zostaną sprawdzone.

I Komunię Święto poprzedza zaledwie uczestnictwo w 11 niedzielnych Mszach Świętych. Proszę wszystkich rodziców, aby poważnie potraktowali powyższe zalecenia, które są podstawowym kryterium w kwestii dopuszczenia dziecka do I Komunii Świętej. 

W naszej Archidiecezji Częstochowskiej obowiązują przepisy Dekretu ks. Abp Wacława Depo:

Punkt 2. Przygotowanie do tych sakramentów trwa trzy lata i przebiega w dwóch etapach: przygotowanie dalsze (klasa I i II) i przygotowanie bliższe (klasa III). 3. Na przygotowanie bliższe do życia sakramentalnego składa się systematyczna nauka religii w szkole oraz udział w niedzielnej i świątecznej Eucharystii. 

Punkt 15. Do najistotniejszych warunków będących podstawą do dopuszczenia dziecka do pierwszej Komunii św. należy systematyczne uczestnictwo w:

- niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz w rekolekcjach szkolnych czy parafialnych

- celebracjach liturgicznych w rocznym cyklu przygotowania;

- lekcjach religii w szkole

 

3. POŚWIĘCENIE PAMIĄTEK KOMUNIJNYCH

PRZEBIEG POŚWIĘCENIA: 

Książeczki dla dzieci będą wyłożone na bocznym ołtarzu przy wejściu do zakrystii. Przed Mszą Świetą rodzice zabierają książeczkę, którą w sposób uroczysty wręczą dziecku po homili.

Rodzice wraz z dziećmi będą wychodzić na środek kościoła, aby uroczyście wręczyć książeczkę. 

Najpierw nastąpi poświęcenie medlików (dzieci mają nałożone je na sobie) i książeczek, następnie rodzice czynią znak krzyża i obdarowaują dziecko książeczką.